Florida Gezilecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir eyalet olan Florida’nın güney kesimi düzlüklerden oluşurken kuzey ve orta kesimi tepeliktir. Konumu ve doğal güzellikleri ile Amerika’nın gözde şehirlerinden biri olan Florida çok sayıda turistin ilgisini çeker. Florida şehrinin tropikal iklimi ziyaretçilerin konforunu ve sayısını artıran bir unsurdur. Olumlu iklim koşulları, plajları, denizi, güneşi ile Florida ziyaretçilerin akınına uğrar.

Evrensel Stüdyo

Orlando’daki bu büyük tema parkı çoğu insana beklentisinden daha fazlasını sunar. Studyo film ve TV yapımlarından tanınmış şovlarına kadar her türlü tecrübeyi ziyaretçilerinin önüne serer. Tema parkı her yaştan insana gezmek ve eğlenmek için bir çok imkan sağlar. Ayrıca mekanda oteller, restoranlar, mükemmel şovlar, canlı müzik ve daha fazlası sizi beklemekte.

Miami Plajı

Çoğu turisti Miami’ye çeken unsur hiç şüphesiz bu plajlardır. Bir kordon vasıtasıyla ana karaya bağlanan bir ada üzerinde yer alan plaj ziyaretçilerine okyanus kıyısında uzanan geniş bir kumsal sunar. Okyanusun masmavi sularına kendinizi bırakarak anın tadını çıkarabilir,  Ocean Drive’daki Art Deco binalarında plajın güzel manzarasına sahip otel ve restoranlar da konaklayıp keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Walt Disney World

Orlando’nun Walt Disney World’ü Florida’nın en çekici cazibe noktasıdır. Disney büyüsü sadece çocuklar ve aileler üzerinde etkili olmayıp her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekmektedir. Magic Kingdom’dan büyük eğlence merkezlerine kadar her yaştan insan bu büyülü mekanda keyifli dakikalar geçirir. Onca yıl boyunca ziyaretçi akınına uğramasına rağmen bu eğlence merkezini yıllar eskitememiştir.

Everglades Milli Parkı

Tüm bölge Okeechobee gölünden Florida Körfezi’ne uzanan geniş ve sığ nehir etrafında oluşur. Bu nehrin tabanını ana kaya üzerinde oluşmuş olan gözenekli kireç taşı oluşturur. Bölgeye yağışlar geldikten sonra ise güney Florida için ana su deposu gibi vazife görür. Park 1947 yılında çevreciler hükümeti Everglades’i doğanın dengesi açısından çok önemli bir yere sahip olduğuna dair ikna ettikten sonra kuruldu.Milli park Amerika Kıtası’ndaki Yellowstone Milli Parkından sonra ikinci büyük parktır. Subtropikal vahşi doğanın bir parçası olan parkın 1.5 milyon dönümlük bataklık arazisi vardır. Bataklıkta Amerikan timsahları çok ilgi çeker.  Park ayrıca Florida panterinin de yaşam koşullarını destekleyen önemli bir okosistemdir. Geyikler, kaplumbağalar, su samurları gibi pek çok tür de parkın zengin hayvan çeşitliliğini oluşturur.

Daytona 500

Daytona 500 Nascar yarışının en ünlü yarışlarından biri Şubat ayında yarış sezonun başlaması ile birlikte yapılan kupa yarışıdır. Her yıl büyük kalabalıklara ev sahipliği yapan Daytona Uluslararası Yarışları Daytona Plajı’nda düzenleniyor.  Daha önce yarışlar arazi hızı yarışmaları şeklinde Daytona plajının kumları üzerinde yapılırmış. Yarış pisti otomobil yarışını plaj alanı dışına çıkarmak için 1959’da inşa edilmiş. Özellikle yarış mevsiminde gelip bu heyecanı yaşamak yarış severler için vazgeçilmez bir tutkudur.

Orlando Deniz Dünyası

Walt Disney World gibi Orlando Deniz Dünyası da Florida’ya gelen ailelerin tatillerinin önemli bir parçasını oluşturur. Bu dev oyun parkında yunus ve balina gösterileri önemli etkinliklerden.  Park deniz yaşamı ile yakın temaslar kurmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir alandır. Büyük akvaryumlarda birçok türü bir arada görebilir, her yaş için uygun gezenti alanlarında dolaşabilirsiniz.

Kennedy Uzay Merkezi ve Cape Canaveral

Atlantik kıyısındaki Cocoa Hava istasyonu yakınında bulunan Kennedy Uzay Merkezi ve Cape Canaveral Hava İstasyonu birçok uzay mekiği yapım alanının bulunduğu 140.000 dönümlük bir komplekstir. Ziyaretçiler bu büyük tesisi görmek ve gezmek için otobüs turu yapabilir. Kennedy Uzay Merkezi ziyaretçi alanındaki görüntüleri keşfedebilirler.

Duval Caddesi

Ziyaretçilerin ilgisini adalar zincirinin sonunda yer alan Key West daima cezbetmiştir. Key West’teki Duval Caddesi boyunca güzel restore edilmiş eski binalar, dizayn edilmiş güzel mağazalar ve restoranlar ile turistlerin çok ilgisini çekmekte. Ziyaretçi sayısında yıl boyunca değişkenlik yolcu gemilerinin geldiği sıralarda olur ve bu turist artışı bütün kentteki yoğunluğa yansır. Kentte Duval Caddesi’ne ek olarak, yürüyüş için güzel yerleşim alanları da var. ABD’nin kıta sahasındaki Ernest Hemingway Evi ve Müzesi gibi ilginç cazibe merkezleri de ziyaretçilerin ilgisini çeken diğer mekanlardandır.

Tampa Orman Bahçesi

Busch Gardens Tampa bölgesindeki en popüler cazibe merkezlerindendir. Bu tema parkında ziyaretçiler doğal ortamda gezinebilir. Safarilere katılabilir. Bu turlar sayesinde egzotik hayvanların her çeşidini görebilirler. Sürüşler ve eğlenceler de ziyaretçiler için bu tecrübenin büyük bir parçasını oluşturur.

St Augustine Tarihi Bölgesi ve Castillo de San Marcos

Florida’nın en eski yerleşimlerinden biri olarak bilinen St Augustine tarihi mekanları güzel eski mimarisi ile kesinlikle görülmeye değer yerlerdendir. Görülecek yerlerin başında 19. yüzyılın sonunda inşa edilen Flagler koleji şehrin en çok fotoğraflanan binalarından biridir. Bina başlangıçta demiryolu patronu olan Henry Flagler tarafından bir otel olarak inşa edilmiştir. Kesinlikle görülmesi gereken bir diğer unsur ise Kuzey Amerika’daki en eski duvarcılık işçiliği ile yapılan Castillo de San Marcos’dur. 17. yüzyılda inşa edilen yapı oldukça ilgi çekici şekilde korunmuş etkileyici bir site görünümündedir. Tarihe ilgi duymayanların bile ilgisini çekebilecek bir yapıya sahiptir. Yapının sahil manzarası da görülmeye değer.

Kuru Tortugas Milli Parkı

Park 1800’lü yıllarda ABD Hükümeti tarafından inşa edilmiş etkileyici bir komplekstir.Kuru Tortugas Ulusal Parkı’nı oluşturan güzel resif adalarına arabayla ulaşılamaz. Birçok turist günlük ziyaretler için özellikle Key West’ten bölgeye gelir. Bu su alanında bulunan sıra kayalar alana gelen ziyaretçilerine harika manzaralar sunar. Ziyaretçiler kale turları yapabilir. Plajlara biraz zaman ayırıp şnorkelle yüzebilir veya bir pikniğin keyfini çıkarabilirler.

Bilmeniz Gerekenler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here